W dniu 21 października 2016 r. w Instytucie Nawigacji Morskiej odbyła się uroczystość nadania tytułu „Profesor emeritus” Profesorowi Rektorowi Seniorowi kpt. ż.w. Aleksandrowi Walczakowi. Spotkanie jako gospodarz otworzył dyrektor Instytutu Nawigacji Morskiej dr hab. inż. Maciej Gucma, prof. nadzw. AM., który wszystkim zebranym przedstawił ideę nadania tytułu profesor emeritus. Sylwetki prof. kpt. ż.w. Aleksandra Walczaka nikomu nie trzeba było przybliżać. Wszyscy zgodnie wyrazili wdzięczność za dotychczasową pracę profesora jednocześnie mając nadzieję na jej kontynuację. W uroczystości uczestniczyły władze uczelni JM Rektor dr hab. inż. Wojciech Ślączka, prof. nadzw. AM,  władze Wydziału Nawigacyjnego - Dziekan dr hab. inż. Paweł Zalewski, prof. nadzw. AM, były JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt.ż.w. Stanisław Gucma oraz wychowankowie i współpracownicy Profesora.

profesor emeritus Aleksander Walczak